Çöp Canavarı

Siz denize çöp attınız mı?
Peki denizlere atarken hiç aklınıza gelmedi mi; bu çöpler ne oluyor… Denizleri temizlemekten sorumlu bir balık var! Bu balık o kadar çok çöp yemiş ki bir canavara dönüşmüş; ama iyi yürekli. Bütün çöpleri büyük bir iştahla yiyor. Yalnız pet şişeden nefret ediyor. Onları denizlere atanlara çok kızıyor.
O da ne!
Karagöz bir pet şişe atıyor denize. Bir hışımla fırlıyor, denizin dibinden “Çöp Canavarı” ve Karagöz’ün karşısına dikiliveriyor.. ( Devamı oyunda )

150 x 100 cm.’den oluşan perdede, kah yeryüzünde, kah denizin dibinde oradan oraya yüzen balıkların peşinde, kah canavarın midesinde sindirilmeyi bekleyen çöplerin arasında geçen oyunda, yaratılan mekanların çarpıcı naif görüntüsü, ilkel enstrümanlarla yakalanan fantastik tını ile bir araya geldiğinde inanılması güç bir düşsel dünya oluşturuyor.

Bu fantastik komediyi seyredenler, bu kadar çok figürü, görüntüyü bir araya getirenin tek kişi olduğunu görünce inanın çok şaşırıyorlar.


Technical Information
Cengiz Özek Shadow Theatre
“Garbage Monster”

Group Details
Group members: 2
Puppeteer: Cengiz Özek
Music and sound effects: Stefan Carelius

Performance Details
Age group: 7+
Audience capacity: 100-150 persons
Play duration: 45 min
Get-in: 2h 30min
Get-out: 30 min

Scene:
• 3m x 3m x 3m
• TOTAL DARKNESS NEEDED
Note:
• Play can also be performed outside, but must be dark, therefore during night.
• Scene can be put directly on floor. If a platform will be put it needs to be 4m x 4m. Height depends on the audience seating.
Lighting:
• 1 x 1000 watt profile spot(colour: amber)
• 1 x extension cord for the 2 lamps that we bring (long enough to reach centre stage)
Sound:
• 2 x microphone (1 wireless shirt clip microphone and 1 normal dynamic)
• 1 x microphone tripod
Other:
• 1 Table (around 70cm x 70cm)
• 3 Chairs
• 2 x 10kg stage weight

Çöp Canavarı:
Hacivat şarkı okuyarak perdeye gelir. Karagöz’ü yanına çağırır. Aşağa gelmek istemeyen Karagöz, sinirlenir. Hacivat’ın ısrarlı seslenişlerine dayanamıyarak aşağa gelir ve kavga ederler.
Hacıvat boğazda balık akını olduğunu söyleyerek Karagöz’e balık tumayı teklif eder. Karagöz ise evde temizlik yapması gerektiğini beldirterek teklifi geri çevirir. Hacivat ta yanına uşağı Mercan’ı alarak balığa çıkar. Tam balığı yakalayacaklarken… Karagöz camdan denize yani Hacivatla Mercanın üzerine eline geçirdiği çöpleri atar. Bu duruma sinirlenen Hacivat ve Mercan perdeden dışarı çıkar. Bu sefer balık tutma sırası Karagöz’e gelmiştir. Karagöz oltasını denize atar, çeşitli balıklar yakalar. Ama bu sırada da eline geçirdiği çöpleri denize atmaya devam eder. Ama bilmiyordur denizin altında kocaman bir canavar yaşıyordur. Kocaman ama iyi yürekli;
Çöp Canavarı! Denize atılan çöplere kızan canavar birden denizin içinde fırlar ve Karagöz’ü yutuverir. Sonra… Sonra mı? Sonrası oyunda…