Biography

cengiz-ozek-portreCENGİZ ÖZEK BİYOGRAFİ
1964 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümünde ve Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in açtığı Türk Süsleme Sanatları Kursunda tezhip, minyatür, kalem-işi ve restorasyon üzerine eğitim gördü. Birçok tarihi eserin restorasyonunda danışman ve tezyinatçı olarak görev aldı.

Ortaokul resim hocası Ali Kıyak’tan Karagöz figürlerinin yapımını öğrendi. Çeşitli müze ve koleksiyonları tarayarak konu ile ilgili bilgi ve görgüsünü arttırdı. Bugün, deve derisinden hazırladığı Karagöz figürleri, Hollanda Ulusal Müze başta olmak üzere çeşitli müzelerin koleksiyonlarında yer almaktadır.

Birçok uluslararası festivallerde Karagöz oyunları oynattı, sergiler açtı ve seminerler verdi. Suan da Kocaeli Universitesi ogretim gorevlisi olarak geleneksel turk tiyatrosu ve turk kukla sanatı uzerine ders vermektedir. Türk Sahne Sanatları Müzesi’nin kuruluş çalışmalarında yer aldı. Müzenin Geleneksel Türk Tiyatrosu konusunda danışmanlığını yaptı. İstanbul’da çeşitli tiyatrolarda yönetici, oyuncu, reji asistanı ve rejisör olarak yer aldı. Birçok oyunun dekorlarına, afişlerine imzasını attı. Kenter Tiyatrosu’nun fuayesinde, genç sanatçıların eserlerini sergileyebilecekleri “Galeri Kenter” i kurdu ve sanat yönetmenliğini üstlendi.

UNIMA (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) üyesi olan Özek, 1993 yılında Geleneksel Türk Tiyatrosu türüklerinden hareketle çağdaş oyunlar sahnelemeyi ve kukla tiyatrosu ile ilgili gösteriler yapmayı hedefleyen “Cengiz Özek Kukla Tiyatrosu” nu kurdu. Son olarak bu kurumdan Turk kukla tiyatrosuna bulundugu katkılardan dolayı ustun basarı odulune layık goruldu

Çocuk Vakfı’nın açtığı Karagöz okulunda ders verdi. Birçok gencin Karagöz sanatına modern açıdan yaklaşmasına önayak oldu. Çalışmalarından dolayı, 1998 yılında, “Karagöz” ödülüne layık görüldü.

1998 yılında Türk Tiyatrosuna ve seyircisine, kukla tiyatrosunu tanıtmak amacıyla, her yıl düzenli bir şekilde devam etmesi planlanan “İstanbul Uluslararası Kukla Festivali”ni oluşturdu.Türk Kuklasına katkıda bulunanlara “Festival Onur Ödülü” başlığı altında plaket vererek kuklaya ilgi duyulmasını sağladı.

2003 yılında, Türk Tiyatrosu’na yaptığı katkılardan dolayı, Terakki Vakfı Tiyatro Festivali tarafından“Tiyatro Onur” ödülü verildi.

2008 yılında, Çöp Canavarı adlı oyundaki başarılı yorum ile Macaristan Kukla Birliği tarafından ödüllendirildi.